15 svi „THE UGLY SIDE OF BEAUTY”: Održana radionica za predstavnike frizerskih i kozmetičkih obrta
U okviru druge aktivnosti projekta „The Ugly Side of Beauty“ provedena je prva radionica na kojoj su sudjelovali predstavnici frizerskih i kozmetičkih obrta te ravnateljica Obrtničke škole za osobne usluge, Darinka Štampar Šmaguc.
U svrhu kvalitetnog prijenosa zelenih vještina na učenike, naši obrtnici kao mentori i majstori su sudjelovali u radionici na kojoj su upoznati s francuskim strukovnim obrazovanjem, razlikama u obrazovnim programima u sektoru kozmetike i ljepote, praktičnoj nastavi i prisutnosti ekoloških tema u istima, primjena “zelenijih” materijala i proizvoda u praktičnoj nastavi, koliko se pridaje važnosti o podizanju svijesti o važnosti pravilnog zbrinjavanja otpada, zaštiti okoliša i sl.
U organizaciji ove radionice sudjelovali su sudionici Job Shadowing aktivnosti (A1) predsjednik Udruženja obrtnika Grada Zagreba, Ivica Zanetti, potpredsjednica Udruženja Antonija Tretinjak, zamjenica pročelnice sekcije kozmetičara, Valerija Štokić i voditeljica odjela za obrtništvo Katarina Cicvarić iz Obrtničkog učilišta. Oni su predstavili projekt i predstavili razlike u francuskom strukovnom obrazovanju u odnosu na hrvatsko.
Svrha ovih radionica je prenošenje znanja i informacija stečenih kroz prvu aktivnost projekta te potaknuti razgovor o važnosti uključivanja zelenih vještina u radne procese i njihovog prenošenja dalje na učenike naučnike. Upravo je rezultat ove radionice bila uspješna rasprava o temama ekologije u redovnom obrazovanju i provedbi praktične nastave.
Ravnateljica Darinka Štampar Šmaguc istaknula kako se njenoj školi brine o okolišnim pitanjima, no ona su prije svega vezana uz zbrinjavanje otpada, razvrstavanje otpada, pravilnog recikliranja nakon provedbe praktične nastave, štednja resursa kako se ne bi nepotrebno stvarao otpad i sl.
– Pojedini nastavnici u školi samostalno se angažiraju kako bi brinuli o okolišu, no u samom kurikulumu i redovnim programima briga o okolišu i očuvanju prirode nije toliko naglašena – naglasila je ravnateljica i upozorila na potrebu modernizacije postojećih kurikuluma.
Prisutne predstavnice kozmetičkih i frizerskih obrta istaknule su da vode računa o pravilnom zbrinjavanju otpada, postoje brojne tvrtke koje se angažiraju za odvoz infektivnog otpada i odvoz kose koje otpad odvoze.
Na pitanje što se događa s istim otpadom, na žalost nismo dobili odgovor. U svakodnevnim radnim zadacima primjenjuje se prirodna kozmetika i prirodni proizvodi, posebice u kozmetičkim uslugama. Kod frizera se slabo primjenjuju prirodne boje za kosu zbog njihovog slabog pokrivanja sijedih i relativno kraćeg zadržavanja na kosi (ispiranje) u odnosu na kemijski proizvedene boje.
Obrtnice su istaknule da prilikom nabave resursa za rad poput krema, losiona, ulja itd. vode računa o količinama i rokovima trajanja kako ne bi došlo do isteka roka trajanja i nepotrebnog bacanja proizvoda. Svi su prisutni istaknuli da vode računa o pravilnom zbrinjavanju otpada, savjesnoj upotrebi resursa i istom se mišlju vode u svom radu s naučnicima.
Učenje o ekologiji, zaštiti okoliša, zbrinjavanju otpada i održivosti u obrazovanju temelj je za stvaranje promjene u našem društvu. U kvalitetnoj provedbi navedenog, nužna je promjena stavova, vrijednosti i percepcija društva, ali najvažniji je pojedinac. Kvalitetan odgoj i obrazovanje za okoliš i održivi razvoj u obrazovnim ustanovama, ali i izvan njih, mogu napraviti velike promjene. Učitelji, ravnatelji, mentori i stručni učitelji su ti koji mogu utjecati na stavove i mišljenja budućih generacija. Učenicima mogu omogućiti da razvijaju vlastite strategije, kritičko i kreativno prosuđivanje i razmišljanje, što stvara temelj za razvoj vještina kroz kasniji život
Druga radionica provest će se u rujnu 2024. i na njoj će ujedno sudjelovati i predstavnici francuskih partnera iz projekta.
No Comments